О НАМА
Програм Љетне школе српског језика у организацији Филолошког факултета у Бањој Луци намијењен је свима који желе да науче српски језик. У центру наших активности стоји учење и проучавање српског језика. Ова наша основна дјелатност укључује: а) ширење круга говорника српског језика међу странцима; б) његовање и унапређење језичке и говорне културе изворних говорника; в) повезивање са Србима у дијаспори на плану очувања српског језика међу разним генерацијама наших исељеника. 
Наш рад одвија се првенствено на српском језику ијекавског изговора. Познавањем српског језика странац стиче способност лаког комуницирања на цијелом подручју централног и западног Балкана. 

НАСТАВА
Културно насљеђе Срба приказује се кроз три врсте програма:
1) Курс српског језика и културе;
2) Специјалистички курсеви;

КУРС СРПСКОГ ЈЕЗИКА И КУЛТУРЕ – Учење језика подразумијева савладавање и усавршавање основних jезичких вјештина: говора, читања, писања, конверзације. Програм учења језика, поред лекторских вјежби, одвија се путем презентовања српске културе и то кроз усвајање садржаја из области књижевности, музике, умјетности, историје, архитектуре, народне радиности итд.

СПЕЦИЈАЛИСТИЧКИ КУРСЕВИ Специјалистички курсеви намијењени су учесницима који већ посједују основна знања о датој теми: студентима завршних година србистике, постдипломцима, докторандима, културним и јавним радницима, и свима другима који се интересују за шира знања о језику и култури Срба.

СТУДИЈСКИ БОРАВАК У БАЊОЈ ЛУЦИ
За потребе страних студената Филолошки факултет организује семестрални  боравак у Бањој Луци. Уз повољну школарину и још повољније трошкове живота, у аутентичном окружењу,  страни студенти могу да науче или усаврше своје знање српског језика. 

А. КУРС СРПСКОГ ЈЕЗИКА И КУЛТУРЕ
Учесници се по доласку у Љетну школу, путем кратког теста, распоређују на један од три нивоа: почетни, средњи и виши. На почетни курс уписују се студенти који нису никада учили српски језик. Средњи ниво састоји се из два (под)нивоа: средњи 1 (С1) и средњи (С2). С1 намијењен је студентима који имају основна, минимална знања о граматичком систему српског језика и скроман вокабулар.  За С2 неопходно је да студент зна читати, писати и  споразумијевати се  (комуникативно се сналазити у непознатој средини). 
За виши односно конверзацијски степен неопходно је да студент познаје елементе граматичког система и сналази се у комуникацији. Виши степен се такође састоји од два нивоа знања: виши степен 1 (В1) и виши степен 2 (В2). В1 и В2 намијењени су студентима који добро познају граматички систем српског језика и активно га, с мањим или већим успјехом, примјењују у пракси. Студенти богате своја знања језика  на лексичком, синтаксичком и стилском нивоу. На В2 студенти усвајају жаргонизме, архаизме и друге стилски маркиране ријечи, те проучавају различите функционалне стилове, терминолошки систем и полисемију.

Сваку групу воде лектори, виши асистенти и асистенти на Одсјеку за српски  језик и књижевност. Лектори задужени за једну групу, осим наставе и индивидуалних консултација, воде појединачни досије студента, врше процјене о брзини усвајања знања и дају неопходне сугестије како би се студенту, у току похађања Љетне школе, обезбиједило што брже напредовање.
Настава се изводи у учионицама Филолошког факултета. Поред рада у групама могућа је и индивидуална настава. Групу чини 6-8 (највише 10) полазника.

По завршетку наставног програма студенти раде завршни тест. Одговори се  бодују оцјенама од 1 до 5, што подразумијева одређени број кредитних поена (5-10), зависно од броја одслушаних часова и нивоа увојених знања, а на основу Статута Универзитета у Бањој Луци, Члана 86, 87, и 88. Учесници добијају сертификат о завршеној Љетној школи српског језика и културе. На захтјев студената, Филолошки факултет пише препоруку с детаљним описом  студентове компетенције на плану говора, читања и писања. Препорука садржи кратки опис наставног програма Љетне школе.

Б. СПЕЦИЈАЛИСТИЧКИ КУРСЕВИ (у плану) 
Посебан програм Љетне школе српског језика и српске културе јесу  специјалистички курсеви из различитих научних области или дисциплина. Предавања држе врсни познаваоци дате научне области и талентовани предавачи. Тема курса обрађује се кроз десет часова распоређених у пет предавања (по 90 минута). Специјалистички курсеви могу се комбиновати с програмом учења језика и програмом изучавања културе. Студенти, такође, могу изабрати да похађају више ових курсева. У том случају Филолошки факултет је дужан утврдити њихов временски распоред како би их студент могао редовно похађати.  
Студенти, постдипломци или докторанди који пишу истраживачки рад на одређену тему, која није обухваћена нашим програмом, или спроводе истраживање из области која је саставни дио српског језика и културе, могу да контактирају Филолошки факултет, који ће им пружити потребне информације, обезбиједити еминентног предавача или консултације (или путем електронске поште или лично) организовати семинар и сл.

 
РАСПОРЕД И ЦИЈЕНЕ - ЉЕТНА ШКОЛА СРПСКОГ ЈЕЗИКА И КУЛТУРЕ        
интензитет
трајање
број часова и цијене
почетак
завршетак
почетни 
2 недјеље
50 
280 еура
 18.7.2010.
1.8.2010.
31.7.2010.
14.8.2010.
средњи
2 недјеље
50
280 еура
18.7.2010.
1.8.2010.
31.7.2010.
14.8.2010
виши
2 недјеље
50
 280 еура
18.7.2010.
1.8.2010.
31.7.2010.
14.8.2010.